TürkçeEnglish

ESWL Nedir?

ESWL [ Extracorporeal Shock Wave Lithotripsie ] tedavisi dünyada  ilk defa 1980 senesinde Chaussy tarafından (Almanya/Münih 'de) klinikte kullanılmaya başlanmıştır. İlk kullanılan eswl cihazları çok büyük ve tedaviler ağrıverici idi. Yıllar içerisinde daha efektif ve daha güvenilir cihazlar üretilmesi ile  açık böbrek taşı ameliyatlarında büyük bir azalma kaydedilmiştir. ve bu toplam taş tedavisinin %3-5 ini oluşturmuştur.

ESWL tedavisinin çalışma prensibi ultrason diğer bir deyişle ses dalgalarıdır. Bu  dalgalar fizik kurallarına göre sıvı içerisinde daha güçlü etki edeceğinden taşa çarpıp onu parçalaması esasına dayanır. Böylece bu ses dalgaları tek bir hedefe doğru yönelirler ve asla sapma göstermezler.

ESWL cihazları röntgenle, ultrasonla ve hem röntgen hem de ultrasonla çalışmak üzere üç çeşittir. Ultrason ile çalışan cihazların mat taşları görüntüleme, hastanın radyasyon almaması gibi x - ray ile çalışan cihazlara göre üstünlüğü mevcuttur. Kullanımı beceri gerektirir. Ultrason odaklı ESWL cihazımızın avantajı orta üreterde ve idrar borusunda yerleşimli taşların barsak gazları arasında gizlenmesi durumunda rahatlıkla odaklama ve kırma yapmasıdır. Odakları küçük olduğundan civar organlara yan etkileri azdır ve kırılırken ağrıya en az sebebiyet verirler.

MERKEZİMİZDE ESWL UYGULAMASI NASILDIR ?

   Taş şikayeti olan hastalarımız, direkt olarak veya tedavilerini isteyen bir doktor aracılığı ile kliniğimize başvurabilirler. Öncelikle Röntgen,Ultrasonografi ve laboratuvar tahlilleri değerlendiren hastalar eğer taşları ESWL ile tedaviye uygunsa ESWL programına alınırlar.

   Taşların kırılmasında başarı oranı taşın bulunduğu yer, yapısına, büyüklüğüne göre değişim gösterir. İdrar yollarında önemli bir tıkanıklık var ve idrar akımı çok rahat değilse veya kırılacak taş çok büyükse (genellikle 1,5 cm üzerinde ise) çoğunlukla genel anestezi altında idrar yoluna mesaneden girilerek DJ kateter denilen bir ince tüp idrar akımını garanti altına almak için konulabilir.

 

Bu durum ayrıca taşın büyüklüğü ne olursa olsun tek böbrekli hastalarda da uygulanmalıdır. Kan ve idrar tahlilleri de yapıldıktan ve hastanın durumuna hakim olduktan sonra bünyemizde bulunan Alman yapımı  WOLF 3000 Piezolith Ultrasonografik odaklı cihaz ile ağrısız ve anestezisiz olarak taşların kırılmasına başlanır. Bu makine tüm dünyada taş kırılma esnasında ağrıya en az sebebiyet veren cihazdır.

   Ayrıca çocuklarda genel anestezi eşliğinde taşlar kolaylıkla kırılabilmektedir. Küçük odaklı bu cihaz sayesinde bütün olan taş adeta rende ile parçalanmış gibi olur ve küçük kum taneleri halinde idrar yolu ile dışarı atılır. Hastalarımız bu kumları toplamalı ve analiz için bize getirmelidir ( buna kolaylık sağlamak için merkezimizden hastalarımıza TAŞ TOPLAMA KİTİ verilmektedir). Taşı büyüklüğü ve yerine göre seans sayısı değişmektedir. Yaklaşık 5-7 gün aralarla hastalar merkezimizde takibe çağrılırlar.

   Bu arada gerekli röntgen,ultarasonografik kontroller ve gerekirse kan ve idrar tahlilleri yapılmaktadır. Seanslar sonunda taş tamamen temizlendikten sonra son bir kontrol filmi veye ultrasonografisi çekilerek tedavi sonlandırılır. Bundan sonra hastalarımıza yeni taş oluşumunu engellemek için nelere dikkat etmeleri gerektiği anlatılmaktadır.Taş tedavisi  biten hastalarımıza 6 ayda bir kontrol önermekteyiz. Zira böbrek taşlarının azda olsa bir kısmı sinsi bir şekilde kanala düşebilmekte ve hiç bir belirti (ağrı , kanama gibi ) vermeden böbrek atrofilerine ( çürümelerine ) neden olabilmektedir.

Doktoruna Sor!