Çalışma Saatleri
 • clockPzrts-Cuma 09:30 – 18:00
  Cumartesi 09:30 – 13:00
  Pazar Kapalı
İletişim Bilgileri
 • telephone-1Telefon: 0 (212) 217 5588
 • telephone-1Telefon: 0 (532) 622 0263
 • black-envelopeeswl@tastedavi.com
Doktora Sor

  ESWL, Böbrek Taşı Kırma Tedavisi

  Kliniğimiz Türkiye’de böbrek taşı kırma (ESWL) tedavisini ilk başlatan merkezlerden biridir.

  1989 yılından beri aralıksız olarak İstanbul Mecidiyeköy’de hizmet vermektedir.20 yılı aşan sürede 10 binden fazla hasta tedavi edilmiştir.Wolf piezolith 3000 cihazları ile sadece ultrasonografik odaklama ile minimal invaziv ESWL yapılmaktadır.

  ESWL Tedavisi Nedir?

  Taş şikayeti olan hastalar direkt olarak veya tedavilerini isteyen bir doktor aracılığı ile başvurabilirler. Öncelikle Röntgen ve laboratuvar tahlilleri değerlendilen hastalar eğer taşları ESWL ile tedaviye uygunsa ESWL programına alınırlar.(Taşların kırılmasında başarı oranı taşın bulunduğu yer, yapısına, büyüklüğüne göre değişim gösterir.)

  İdrar yollarında önemli bir tıkanıklık var ve idrar akımı çok rahat değilse veya kırılacak taş çok büyükse(genellikle 1,5 cm üzerinde ise) çoğunlukla genel anestezi altında mesaneden idrar yoluna girilerek DJ kateter denilen ince bir tüp konur.Bu tüp idrar akışını kolaylaştırarak kırılan taş parçalarının kolay atılmasını sağlar.Bu DJ kateteri taşın büyüklüğü ne olursa olsun tek böbrekli hastalara uygulanmalıdır. Böylece hastanın durumuna hakim olduktan sonra ESWL programına alınır.

  Taşın yerine büyüklüğüne ve kimyasal yapısına göre birkaç seans ESWL uygulanır. Seanslar arasında kontrol filimleri(Düs grafi veya usg) çekilir. Taşın tamamen kırılıp düştüğü görülür ,böylece tedavi sonlandırılır

  ESWL Nasıl Uygulanır?

  X-Ray odaklamalı makinalarda Skopy cihazları aracılığıyla taş tespit edilir ve vücuda yaklaştırılan içi su dolu bir balon ve balon içinde meydana gelen patlamalar bir noktada odaklanır. Bu şekilde taşın kırılması sağlanır. ** USG odaklamalı makinalarda ise Ultrason aracılığıyla taş tespit edilir ve koordinatları bilgisayara gönderilir. Su dolu çanağın içindeki elekrodlarda meydana gelen patlamalar bir noktada odaklanarak hedef alınan taşın parçalanmasını sağlar.

  Kimlerin ESWL Tedavisine İhtiyacı Vardır?

  ESWL, çeşitli kişilerde farklı şekilde çalışır ve taşı olan biri için her zaman en iyi seçim değildir. Aşağıda prosedürün başarısını etkileyebilecek faktörlerden bazıları verilmiştir.

  • Taş bileşimi: Sistin ve belirli kalsiyum türlerinden oluşan taşlar şok dalgalarıyla iyi parçalanmaz.
  • Taş konumu: Çok dar kanallardaki taşlar kırıldıktan sonra dahi içinden geçmekte veya çıkarılmakta zorluk yaşayabilirler.
  • Taş boyutu: Büyük taşlar, geçirilmesi veya çıkarılması zor olabilecek büyük parçalar oluşturabilir.
  • Önceden var olan durumlar: Kronik enfeksiyon gibi belirli durumlar ESWL’yi daha az etkili hale getirebilir.

  Şok dalgalarının gücünü ve aralıklarını ayarlamak gibi bazı ESWL teknikleri litotripsiyi daha güvenli ve etkili hale getirebilir.

  ESWL Sonrası Önlemler ve Öneriler

  ESWL uygulaması sonrasında 1-2 gün idrar kanlı gelebilir. Hasta günde en az 2 litre su içerek, ilaç kullanarak ve yürüyüş yaparak taşların düşmesine yardımcı olmalıdır.
  Taş kırma işlemi bittikten sonra hastaya yeni taş oluşmaması için gerekli bilgiler verilir.3 ay ara ile kontrole gelmesi önerilir takibi yapılır.

  Kullandığımız Wolf 3000 piezolith Taş Kırma cihazının özellikleri şunlardır.

  • Taşın görüntülenmesinde sadece ultrason kullanılmaktadır. Bu nedenle hasta radyasyona maruz kalmamaktadır.
  • Küçük odaklama yaptığı için tedavi sırasında taşın dışındaki dokulara şok ses dalgaları ulaşmamaktadır.
  • Tedavi diğer ESWL cihazlarına oranla çok az ağrıya yol açar.
  • Cihaz gürültüsüz çalışmaktadır. İşlem sırasında rahatsız etmez.